У Львові планують створити один з найбільших реабілітаційних центрів Європі, де зможуть лікувати щорічно 50 тисяч військових і цивільних, що постраждали від війни.
Для створення такого центру вже запустили платформу UNBROKEN Ukraine: тут обіцяють зібрати найновіші технології реконструкції, у тому числі реконструктивну хірургію, ортопедію і оботичне протезування.
Унікальність центру полягає в тому, що постраждалим тут не лише встановлюватимуть протези, а й виготовлятимуть і обслуговуватимуть їх на місці. До того ж, центр працюватиме для реабілітації військових та цивільних, у тому числі дітей-жертв війни.
«Протезування — це не зробив і забув. Протез це річ, яка потребує постійного технічного обслуговуванн. Це річ, яка може зламатися, яка потребує кваліфікованих спеціалістів», — пояснив Ляшко.
Гендиректор Першого медичного об’єднання Львова Олег Самчук, на базі якого створюватимуть центр, наголосив, що Україна потребує зараз клініки у першу чергу для військової травми.
“Ми маємо збудувати центр, якому нема аналогів у світі, який матиме усі найкращі можливості світового рівня по реконстркутивній реабілітаційній хірургії. Щоб ми вилікували своє населення, не користуючись послугами інших країн: створити своє найкраще, і потім допомагати іншим», — зазначив він.
Форум донорів відкрив глава МОЗ Німеччини Карл Лаутербах. Очільник відомства Німеччини заявив, що готовий долучитися до допомоги пораненими під час війни українцям. Зокрема, Німеччина допомагатиме людям, які отримали важкі опіки і тим, хто втратив кінцівки.
«Німеччина забезпечуватиме протези, а також фахівці проводитимуть навчання, щоб українські лікарі могли в майбутньому самі обслуговувати пацієнтів, які потребують протезування. Також окремо пропонуємо допомогу в лікуванні опіків. І в постачанні медикаментів, і навчанням українських лікарів, адже процес лікування опіків складний і може тривати кілька років», — зазначив міністр.
Також 200 медиків німецької асоціації лікарів уже зголосилися працювати в Україні. І це лише початок, наголосив Карл Лаутербах.
Проєкт UNBROKEN Ukraine: що передбачатиме
Унікальність центру полягатиме в його універсальній проблематиці: окрім хірургії, ортопедії, фізичної та психологічної реабілітації, буде також великий центр опікової травми, майстерня протезів та 3Д-друк кісткових імплантів
При чому хірургія, наприклад, передбачена за всіма травматичними напрямками: реконструктивна, пластична, реплантаційна, регенеративна, трансплантація обличчя та кінцівок;,підготовка культі та культітримача, екзопротезування
Ортопедія передбачає як встановлення кісткових біоімплантів та екзоскелетів, так і реконструктивні операції на кінцівках та мікрохірургія кисті, а також ендопротезування.
Чи існують українські біотехнології
За словами гендиректора медоб’єднання, українські біоінженери придумали і в експериментальному режимі вже запустили роботизоване протезування. Вони виготовили руку-робот, яка повністю замінює кінцівку.
“Ця рука зараз є в нас в лікарні і вже наступного тижня ми будемо її встановлювати. Наші генії придумали це. Надсучасні протези мають мати українці, бо ми на них заслужили. Українці заслужили на все найкраще у нашому реабілітаційному центрі», — заявив Олег Самчук.
Сьогодні українські проєкти роботизованого біопротезування тестуються у США, але Україна має зробити все, щоб повернути їх додому, переконаний лікар.
«Генії, які розробили працюючу біонічну кінцівку, що дозволяє людині повернутись до життя — вони це створили в Україні, але зараз перебувають у США. Ми просимо міністерство повернення їх в Україну і створення усіх умов на базі Львова та Києва для запуску виробництва», — додав Самчук.
У нинішньому реабілітаційному центрі дві кінцівки по $6 тис. вже придбано для протезування пацієнтів. Цими днями готується 5 пацієнтів на біонічне протезування спільно з американськими спеціалістами. Також завершується підготовка до першої в Україні операції із закриття масивних м’якотканиннокісткових дефектів вільними повношаровими клаптями.
Роборука та 3Д-принт: українці можуть
Один з проєктів, з яким планує співпрацювати центр, Esper Bionics – hardware-стартап, який розробляє IoT-пристрої у сфері протезування. Це єдина компанія в Україні з подібними проєктами. Серед розробок команди – роборука з інтуїтивним контролем Esper Hand.
Хоча з початком повномасштабної війни росії проти України Esper Bionics переніс виробничий цех, а частина команди в Німмеччині та США в пошуках нових інвесторів, стартап продовжує працювати.
Український роботизований протез наразі має варіант верхньої кінцівки руки. Компанія буде далі розвивати цей напрям: створення нижніх кінцівок та браслетів, що можуть відтворювати м’язову активність.
Роборука була створена чотири роки тому, але лише 1,5 роки тому були встановлені перші зразки. Зараз в Україні вже чотири людини носять ці протези.
Другий проєкт — одеська платформа 3D-біопринтингу для використання людських кісток та органів A.D.A.M. У зв’язку з війною компанія також розглядає варіант повернення до України і вже підписала меморандум про співпрацю з МОЗ.
Американсько-українська компанія стартували в 2018 році. Зараз займається розробкою і виробництвом біорезервуючих та нерезервуючих кісткових імплантів. Вони друкуються на замовлення в одиничному екземплярі, розповіли в компанії.
«Щоб сформувати унікальну модель імпланту, ми працюємо з файлами комп’юторної томографії та МРТ. Дуже часто імплант формує матеріал для заповнення порожнини дефекту кістки в результаті травми. Ми хочемо спростити роботу хірурга, щоб зробити чітко під конкретного пацієнта. Наприклад, запланували операцію, взяли 2 тижні на розробку, надрукували зразок і віддаємо хірургу», — технічний директор компанії Михайло Плужник.
Оскільки це технологія біорезервуючих плімерів, з часом вони будуть замінятись нативною кісткою людини.
Для запуску лабораторії друку потрібне сертифіковане ISO-приміщення та фахівці.
«План такий. Потрібно 5-6 принтерів у чистій спеціалізованій кімнаті, троє-четверо людей. І на початку за місяць видають 30-40 імплантів. Далі будемо дивитись, що більше потребує відділення. Можливо, потрібно більше резервуючих імплантів, якісь додаткові обробки. Потрібно також адаптувати виробництво до вимог українського законодавства», — пояснив біоінженер.
Зібрати кошти на UNBROKEN Ukraine
Як заявлено у матеріалами проєкту, на створення Першого національного реабілітаційного центру коштуватиме 77 млн євро. У цю суму входить як спорудження нових надсучасних корпусів з інклюзивним простором, навчання персоналу (500 фахівців) та запровадження біоінженерних технологій. Після завершення проєкту щороку лікування і реабілітацію в Центрі зможуть отримувати 50 тисяч українців.
На форумі донорів запустили платформу для збору коштів UNBROKEN Ukraine для реалізації проєкту та підписали перший меморандум з міжнародними партнерами та виробниками біотехнологій.
Центр реабілітації буде створено в структурі Першого медоб’єднання Львова за підтримки Міністерства охорони здоров’я, Міністерства у справах ветеранів, Львівської облдержадмінеістрації та Львівсько міськради.
Аудит проєкту здійснюватиме один з лідерів на ринку аудиторських та консалтингових послуг України, член глобальної мережі Baker Tilly International, що входить в топ-10 найбільших мереж бухгалтерських та консалтингових компаній світу.